Doświadczenie

Zajmujemy się „produkcją kultury” i nic co z nią związane nie jest nam obce. Robimy filmy, teatry. Organizujemy koncerty i widowiska, prowadzimy akcje społeczne. Wśród naszych produkcji są tak odmienne od siebie wydarzenia jak Koncert Ennio Morricone i Międzynarodowy Festiwal Rzeźb Lodowych.

Bezsprzecznie jednak specjalizujemy się w dużych spektaklach historycznych. Nasze widowiska historyczne nie są typowymi rekonstrukcjami, a dużymi plenerowymi teatrami z rozbudowaną warstwą fabularną. Jest szczegółowo rozpisany scenariusz i reżyseria, które konsultowane są przez zawodowych historyków. Główne role grają zawodowi aktorzy, a każdy spektakl poprzedzają kilkudniowe próby. Oczywiście udział rekonstruktorów jest kluczowy i zasadniczy, chociaż podlegają regułom wyznaczanym przez reżysera, choreografa czy scenografa.

Spektakle przygotowywane są dla publiczności i to jej zadowolenie jest dla nas najważniejsze. Naszym celem jest wywołanie pozytywnych emocji i wzruszeń, które pozostają w ludziach i owocują później w różny sposób. Cieszymy się, jak ktoś po obejrzeniu widowiska sięga do fachowej literatury, bo dowiedzieć się więcej o husarii czy też np. zainspirowany widowiskiem wstępuje do grupy rekonstrukcyjnej. Uważamy, że widowiska historyczne są bardzo ważnym elementem nauki patriotyzmu, integracji społeczności lokalnej a także atrakcjami turystycznymi.

Przechodząc do konkretów – wyprodukowaliśmy widowisko historyczne z okazji 325 Rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej. Wystawiliśmy je we wrześniu 2008 roku na krakowskich Błoniach. W rolę króla Jana III Sobieskiego wcielił się Daniel Olbrychski, Marysieńkę zagrała Grażyna Wolszczak a Karę Mustafę zagrał Wiktor Zborowski. Udało nam się zgromadzić ponad 400 wykonawców i 82 konie, co czyni to widowisko największym w Polsce z tej epoki. Co ważne – spektakl ten miał dwie odsłony na Błoniach i na Rynku w Krakowie, łącznie gromadząc ponad 50 tys. osób.

Zrobiliśmy też pierwszą w Polsce naumachię czyli bitwę morską. Widowisko „Znak Gryfa” zrealizowane zostało na Odrze w Szczecinie w ramach obchodów Dni Morza w 2009 roku. W spektaklu brały udział 3 repliki galeonów oraz kilka mniejszych jednostek i ponad dwieście osób. Główne role odtwarzali Robert Gonera i Mikołaj Krawczyk. Była to pierwsza bitwa morska w Polsce. Widowisko obejrzało na żywo około siedemdziesiąt tysięcy osób.

Nasz film o historii Bramy Wyżynnej pt. „Symbol Gdańska” został nagrodzony na IX Festiwalu Art & Tourism Festival. Film otrzymał również nagrody w kategorii Najlepsza Animacja, główną nagrodę w kategorii Film Edukacyjny oraz nagrodę główną w kategorii Award For the Best Screenplay. Cieszymy się, że nasza twórczość jest doceniana. Dziękujemy!